Přihlásit se
ústní dohoda
Zuzana
 21.8.2015
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat chtěli jsme si pronajmout domeček od RK,byli jsme se podívat,majitelům jsme padli do oka atd. V pondělí manžel volal že ho na 100% bereme,pán z RK nám volal že chce rodná čísla a že se v sobotu bude podepisovat smlouva. Ovšem tři dny před podpisem nám pán z RK volal že si to majitelé rozmysleli a že smlouvu nepodepíšou,bez udání důvodu. Manžel si na to bral půjčku,měli jsme skoro odpojen plyn a najednou tohle. Může si to majitel dovolit? Můžeme se nějak bránit?? Protože baráček je dále k dispozici a my budeme splácet úrok jen tak.

 
Poradnaústní dohoda
pronájmy nemovitostí
 22.8.2015
Milá paní Zuzano, plně rozumím vašemu rozhořčení a je mi líto, že vás asi nepotěším.

1.) Podle paragrafu 2237 nového občanského zákoníku vyžaduje nájemní smlouva písemnou formu. Podle toho co píšete jste se domluvili s realitní kanceláří (zprostředkovatelem) nikoli s majitelem nemovitosti. Tedy závazek uzavřít nájemní smlouvu vám slíbil zprostředkovatel. Ústní dohody samozřejmě platí, ale je velmi těžké to prokazovat.

2.) Pokud zavázaná strana povinnost uzavřít smlouvu nesplní, může oprávněná strana požadovat, aby obsah smlouvy určil soud. Ve vašem případě ale těžko předjímat jeho rozhodnutí-to asi tušíte sama. Navíc je to riziko spojené s dalšími náklady- financemi, časem a nervy.

3.) Také platí, že nevyzve-li oprávněná strana zavázanou stranu k uzavření smlouvy včas, povinnost uzavřít smlouvu ze zákona zaniká. To však není jediný případ zániku závazku bez splnění. Tím druhým je takzvaná podstatná změna okolností, ze kterých strany při uzavírání smlouvy vycházely. A my bohužel nevíme, proč si to majitelé rozmysleli. Pokud se okolnosti změní tak, že na zavázané straně nelze rozumně požadovat, aby budoucí smlouvu uzavřela, její povinnost zaniká.

Pokud vás mohu povzbudit, nenechte se otrávit touto špatnou zkušeností a zkuste ještě chvíli hledat. Případný soud by vás stejně od vysněného domečku "emocionálně odřízl" a pravděpodobné, byste tam pak stejně už bydlet nechtěla. Zkuste to zvážit.

Děkujeme za dotaz a přejeme pevné nervy a hodně štěstí do dalšího hledání. 
 Zpět

Spustili jsme pro vás novou poradnu.